معصومانه در پرستاری

پیاده روی

به نظرتان آشنا می آید؟ شـما ورزش می کــنید و تغذیه تان هم درسـت است، امــا سایـز دور کمرتان هیچ تفاوتـی نمــی کند. و متاسفانه بعد از 40 سالگـی، بـایـد خیـلی بیشتـــر کـــار کنید تا بتوانید میان تنه تان را صاف و متناسب کنید. اما با برنامه علمی سه قسمتی ما می توانید در 3 الی 6 هفته شکمتان را صاف تر کرده و چربی های آن را از بین ببرید. تحـقیـقات جدید نشان می دهد که برنامه ای که شامل تمرینات بدنسازی شدید، تمرینات کاردیو/ ایروبیک شدید، و ایجاد تغییرات کوچـک در انتخـاب هـای غـذایی (البـــته نه رژیـم غذایی) باشد، چربی های شکم را دو برابر برنامه هایی که شامل رژیم های غذایی کم کربوهیدرات و تمرینات ایروبیک است، از بین می برد. برنامه ما شامل تمرینات موضعی pilate، پیاده روی های خیلی قدرتی، و موادغذایی چربی سوز برای لاغر کردن قسمت میان تنه برای کم کردن احتمال ابتلای شما به دیابت، بیماری های قلبی، و سایر مشکلات و بیماری های خطرناک، می باشد. در این 3 هفته باید چربی سوزی و عضله سازی کنید. در 6 هفته، خواهید دید که سانتیمتر ها از دور کمرتان کم می شود و شاید وزنتان هم در این مدت 5 تا 7 کیلو پایین آمد. و با ادامه این برنامه برای 6 ماه خواهید دید که شکمی کاملاً تخت و سفت پیدا می کنید.

 

برنامه در یک نگاه

هفته اول
پیاده روی قدرتی: سه روز، 20 دقیقه
پیاده روی سه مرحله ای: یک روز، 18 دقیقه
حرکت های
pilate : سه روز، حرکات اولیه و اصلی

هفته دوم
پیاده روی قدرتی: سه روز، 25 دقیقه
پیاده روی سه مرحله ای : یک روز، 24 دقیقه
حرکت های
pilate : پنج روز، حرکات اولیه و اصلی

هفته سوم

پیاده روی قدرتی: سه روز، 30 دقیقه
پیاده روی سه مرحله ای: یک روز، 30 دقیقه
حرکت های
pilate : سه روز، حرکات اصلی

هفته چهارم

پیاده روی قدرتی: سه روز، 30 دقیقه
پیاده روی سه مرحله ای: 2 روز، 18 دقیقه
حرکت های
pilate : پنج روز، حرکات اصلی

هفته پنجم

پیاده روی قدرتی: سه روز، 30 دقیقه +
پیاده روی سه مرحله ای: 2 روز، 24 دقیقه
حرکت های
pilate : سه روز، حرکات شدیدتر

هفته ششم (به بعد)

پیاده روی قدرتی: سه روز، 30 دقیقه +
پیاده روی سه مرحله ای:2 روز، 30 دقیقه +
حرکت های
pilate : پنج روز، حرکات شدیدتر

 

 

5 نکته ساده، 7 روز در هفته: تغییرات ساده ای در انتخاب های غذاییتان انجام دهید تا بدون احساس گرسنگی چربی های شکمتان سریعتر از بین برود.

 

پیاده روی های قدرتی

توانایی کالری سوزی بدنتان و جمع شدن سلول های چربیتان را ارتقاء دهید. با بیست دقیقه شروع کنید اما اگر توانایی بیشتر از این را دارید، با هر مدت زمان که راحتید شروع کنید. مهم این است که با تمرکز راه بروید، و برای کالری سوزی بیشتر، دست ها و کلیه عضلات بدن را منقبض کنید. قدم هایتان را بلند بردارید. ابتدا روی پاشنه رفته، بعد کف پا و بعد روی پنجه. تنفستان باید منظم و کنترل شده باشد. سرعت راه رفتنتان هم باید تا حدی باشد که دنبال کردن یک مکالمه برایتان دشوار باشد. سرعت پیاده رویتان را با توانایی و آمادگی جسمانی خود کنترل کنید. برای شدیدتر کردن تمرینتان می توانید پله نوردی کنید یا اگر پیاده روی را روی تردمیل انجام میدهید، شیب آن را افزایش دهید.

 

پیاده روی سه مرحله ای
این سه مرحله باعث می شود برای مدت زمان طولانی تری کالری بیشتری بسوزانید.
گرم کردن، 3 دقیقه: با سرعت ملایم شروع کنید به حدی که بتوانید به راحتی آواز بخوانید.
مرحله 1، 2 دقیقه: به راحتی اما با تمرکز قدم بزنید. سرعتتان نباید آنقدر زیاد باشد که نتوانید به مکالمه تان ادامه هید.
مرحله 2، 2 دقیقه: با بالا رفتن از پله یا افزودن شیب تردمیل، ضربان قلبتان را بالا ببرید.
مرحله 3، 2 دقیقه: شیب را کمی بیشتر کرده یا سرعتتان را افزایش دهید.
سرد کردن، 3 دقیقه: آرام قدم بردارید به حدی که بتوانید حین راه رفتن به راحتی آواز بخوانید.
هفته 1 و 4: هر مرحله را دو بار تکرار کنید.
هفته 2 و 5: هر مرحله را 3 بار تکرار کنید.
هفته 3 و 6: هر مرحله را 4 بار تکرار کنید.

 

6 حرکت pilate قدرتی

این 6 حرکت تمرینی علیرغم سادگی بسیار قدرتی و شدید هستند. دقت و تمرکز نقش بسیار مهمی دارد، پس آرام شروع کنید. ابتدا حرکات اصلی را امتحان کنید، اگر برایتان شدید بود، با انواع ساده تر شروع کنید و حول و حوش هفته سوم کمی شدت تمریناتتان را بالا ببرید. در مقایسه به حرکات درازنشست، حرکات pilate فشار بیشتری روی عضلات شکم وارد می کند. برای سریعتر و شدتی کردن تمرینات، توصیه می کنیم که حرکات را با کش ورزشی انجام دهید. تحقیقات نشان داده است که افزودن مقاومت بیشتر به حرکات بدنسازی، فواید آن را سه برابر می کند.

 

قیچی 
(روی شکم، عضلات چهارسر زانو، عضلات پشت پا، عضلات جلوبازو و سرشانه کار میکند)

حرکت اصلی: در حالت نشسته، کش را دور مچ پای چپ ببندید، و سر دیگر را با دست بگیرید. به پشت روی زمین بخوابید، پاها کاملاً باز و کشیده باشد. سر، گردن و شانه ها را به سمت بالا خم کنید و شکمتان را خیلی خوب تو بکشید. با قرار دادن بازوها روی زمین،آرنج ها را خم کنید و مچ ها را به سمت سینه بکشانید. پای چپ را صاف بالا ببرید. حرکت را سریع و کاملاً تمرکزی انجام دهید. نفس را داخل ریه کرده و پای چپ را دوباره به سمت زمین برگردانید تا جایی که فقط چند سانتیمتر با زمین فاصله داشته باشد. حرکت را 8 بار تکرار کنید. کش را باز کرده و دور پای راست ببندید و همین حرکت را تکرار کنید.
ساده تر کردن تمرین: سر و شانه ها روی زمین قرار دهید.
دشوارتر کردن تمرین: برای بالاتر بردن مقاومت، کش را پایین تر ببندید
.

 

 

چرخش پهلو نشسته با عضلات پشت بازو

(روی پهلوها، زیربغل، عضلات چهارسر زانو، عضلات پشت بازو و سرشانه کار می کند)

حرکت اصلی: صاف بنشینید، پاها کاملاً باز باشد و پنجه ها را کاملاً به جلو بکشید. زانوی چپ را خم کنید، پا روی زمین باشد، و وسط کش را زیر پا قرار دهید و سرهای کش را در دست چپ نگه دارید. بالاتنه را طوری بپرخانید تا زانوی چپ مقابلتان قرار گیرد. دست راست را دور زانوی چپ ببندید و پهنای شانه را به هم فشار دهید. نفس را بیرون دهید و پای چپ را با زاویه 45 درجه با زمین باز کنید، درحالیکه دست چپ را هم صاف کرده و تا ارتفاع شانه باز کنید (دست چپ در مقابل صورت باشد). پشتتان را صاف نگه داشته، نفس را داخل بکشید و پا و دستتان را پایین ببرید. این حرکت را در 8 تکرار انجام دهید و بعد پا را عوض کنید.
ساده تر کردن تمرین: هر دو پا را روی زمین قرار دهید.
دشوارتر کردن تمرین: به جای نگه داشتن زانو، در کل حرکت دست آزاد را به سمت پنجه پا با ارتفاع شانه بکشانید.

 

حرکت X دوبل
(روی عضلات شکم، زیربغل، سرشانه، عضلات چهار سر زانو، ران ها، و عضلات جلوبازو کار می کند)

حرکت اصلی: با زانوهای خم بنشینید، و وسط کش را زیر هر دو پا قرار دهید. کش را ضربدری کنید و هر سر را در یک دست بگیرید. آرام آرام عقب بروید تا جایی که پشتتان روی زمین قرار گیرد. زانوها را همچنان خم نگه دارید و رانها را نزدیک سینه بیاورید. بازوها را روی زمین قرار داده، آرنج ها را خم کرده، و سر و سرشانه ها را بالا بیاورید. این نقطه شروع است. نفس را داخل بکشید و پاها را به طرفین باز کنید و دست ها را نیز به بالا سر برده و حرف
X را بسازید. به دقت روی حرکت تمرکز داشته باشید. یک ثانیه به آن حالت بمانید و بعد دوباره به نقطه شروع برگردید. حرکت را در 8 تکرار انجام دهید.

 ساده تر کردن حرکت: برای 5 تکرار اول، پاها را روی زمین قرار دهید
دشوارتر کردن حرکت: حالت
X را برای 5 ثانیه حفظ کنید و بعد به نقطه شروع برگردید

شنای قورباغه

 (روی عضلات زیربغل، شکم، سرشانه، دست ها و ران ها کار می کند)


حرکت اصلی: زانو بزنید، طوری که پنجه های پا زیرتان خم شود، وسط کش را زیر وسط پا قرار دهید، و هر سر کش را در یک دست نگه دارید. به آرامی روی دست ها جلو بروید و با صورتتان که به سمت زمین است بخوابید. پاها خم باشد و دست ها دقیقاً در زیر شانه ها روی زمین قرار گیرد. عضلات شکم و زیربغل را برای بلند کردن سر و شانه ها منقبض کنید. نفس را بیرون دهید و دست ها را تا سطح شانه ها به جلو باز کنید و در همان حال پاها را بالا ببرید. دست ها را به طرفین گرد بپرخانید و بعد به داخل پاها و پایین بیاورید. نفس را داخل بکشید و برای برگرداندن دست ها به روی زمین زیر شانه ها، مچ را گرد کنید و پاها را نیز پایین بیاورید. 8 مرتبه حرکت را تکرار کنید.

ساده تر کردن حرکت: سینه را نزدیک تر به زمین نگه دارید.
دشوارتر کردن حرکت: همانطور که دست ها را به سمت طرفین می چرخانید، پاهایی که بالا برده اید را از هم باز کنید و قبل از پایین آوردن تا 3 ثانیه صبر کنید و بعد چرخش را کامل کنید.

ستاره دریایی
(روی عضلات پهلو، پشت، بیرون ران، و سرشانه کار می کند)

حرکت اصلی: با زانوهای خم بنشینید، پاها صاف روی زمین قرار گیرد و کش را دور مچ پای راست ببندید و سر دیگر را در دست راست قرار دهید. به سمت چپ بچرخید پاها صاف و زانوها کمی خم باشد. دست راست را روی ران استراحت دهید. دست چپ را به جلو بکشید و برای تکیه انگشت ها را باز کنید. ران را تا جایی بالا بیاورید که از زانو تا سر در یک راستا قرار گیرد. با بالا آوردن پای راست نفس را بیرون دهید. زانوها را صاف کرده و دست راست را بالای سر بالا ببرید. با رها کردن آن نفس را داخل کنید. چهار مرتبه تکرار کنید و بعد پهلو را عوض کنید.

ساده تر کردن حرکت: ران ها روی زمین نگه دارید.
دشوارتر کردن حرکت: پای زیری را صاف کنید تا از پا تا سر در یک راستا قرار گیرد.

صد

(روی عضلات شکم، عضلات پشت بازو، و سرشانه کار می کند

 حرکت اصلی: با زانوهای خم بنشینید، وسط کش را زیر ساق پا کمی پایین تر از زانو قرار دهید. کش را روی پا ضربدری کنید و هر سر را در یک دست کنار پاها نگه دارید. با برخورد نوک انگشتان دست با پشت ران، نفس را بیرون دهید و آرام آرام عقب بروید تا پشتتان کاملاً روی زمین قرار گیرد. زانوها را تا بالای ران بلند کرده، به صورتی که پایین پا به موازات زمین باشد. سر، گردن و شانه ها را بالا بیاورید و شکم را خوب تو بکشید. با گرفتن سر کش در دست ها، دست ها را صاف به موازات زمین قرار دهید. نفس را داخل بکشید، دست ها را به سرعت پنج مرتبه بالا و پایین کنید. نفس را بیرون دهید و باز 5 مرتبه دست ها را بالا پایین کنید. حرکت را برای 10 تنفس انجام دهید (100 پامپ یا بالا پایین کردن دست).

ساده تر کردن حرکت: طی تمرین سر و شانه ها را روی زمین قرار دهید.
دشوارتر کردن حرکت: برای افزایش مقاومت، کش ها را نزدیک تر به پا در دست گیرید.

 

 

 

+ نوشته شده در  88/04/22ساعت   توسط زهره پوربچاری  | 

 

بیماریهای شایع پا

 

بیماریهای پا بیشتر در اثر پوشیدن کفشهای نا مناسب ایجاد می شوند. متاسفانه در طراحی های کفش به مد روز سلیقه های شخصی و زیبایی های ظاهری بیشتر اهمیت داده می شود. استفاده از کفشهای نا مناسب ، آناتومی طبیعی پا را به هم می زند و باعث ایجاد تغییر شکل و درد در پا می گردد.

بسیاری از بیماریهای سیستمیتک روی پا اثر می گذارند. بیماران دیابتی ، به تدریج دچار میخچه پا و نوروپاتی محیطی همراه با اختلال حسی می شوند که به پیدایش زخم در نقاط تحت فشار پا منجر می شوند. مبتلایان به بیماریهای عروق محیطی و تصلب شرائین به علت احساس سوزش و خارش و خاراندن شدید دچار گسیختگی وزخم پوستی می شوند.آرتریت روماتوئید نیز باعث تغییر شکل پا می شوند . بیماریهای پوستی نظیر زگیلهای کف پا و عفونتهای قارچی به طور شایع پوست را درگیر می کنند.

ناراحتی های ناشی از خستگی و کشیدگی پا با استراحت ، بالا نگه داشتن ، فیزیو تراپی ، پانسمان حمایتی و وسایل مخصوص ارتوپدی درمان می شوند. بیمار ابید هر روز پوست زیر پانسمان و تجهیزات را از نظر تحمیل فشار و گسیختگی پوستی بررسی کند. اگر قسمتهایی از گچ ، برای رفع فشار از روی برجستگی های استخوانی برداشته شده است ، پوست بیمار باید هر روز از طریق این پنجره ها معاینه شوند ورزشهای فعال پا به جریان خون و تقویت عضلات ناحیه کمک می کنند. راه رفتن با کفشهای مناسب بهترین ورزش برای عضلات پا می باشد.

 

انواع بیماریهای شایع پا

التهاب فشیای کف پا

میخچه

پینه

ناخن فرو رفته در گوشت

انگشت پای چکشی

هالوکس والگوس

پا چنبری

نوروم مورتون

کف پای صاف

 

 

التهاب فشیای کف پا

التهاب فشیای حمایت کننده کف پا است و بیمار حمله حاد درد پاشنه را با اولین گامها در صبح تجربه می کند . درد در حیطه قدامی داخلی پاشنه لو کالیزه شده و کشش پا و تندون آشیل کاهشمی یابد.

تدایبر شامل : تمرینات کششی ، پوشیدن کفشهای حمایت کننده و استفاده از وسایل کمکی برای پا به جهت تسکین درد( کفهای طبی برای پاشنه و حمایت کننده های قوس پا ) و دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی است.

 

میخچه

میخچه یک ناحیه دچار هیپرکراتوز ( رشد بیش از حد لایه شاخی اپیدرم ) است که در اثر فشار داخلی ( برجستگی استخوان زیرین به علت ناهنجاریهای مادرزادی یا اکتسابی ، معمولا آرتریت )  یا فشار خارجی ( کفش ) ایجاد می شود. محل شایع میخچه ، انگشتان کوچک پا به خصوص انگشت پنجم است ولی هر کدام از انگشتان پا ممکن است در گیر شود. میخچه ها را از طریق خیساندن و خراشیدن لایه شاخی، قرار دادن پوشش محافظ یا اصلاح ساختمان استخوانی مولد میخچه به کمک جراحی درمان می کنند. میخچه های نرم در بین انگشتان پا ایجاد می شوند. رطوبت این ناحیه باعث نرمی این میخچه ها می شود. برای درمان میخچه های نرم کافیست این ناحیه را خشک نگه داشته و بین انگشتان در گیر فاصله ایجاد کرد.

پینه

پینه ناحیه وسیعی از پوست است که در اثر فشار یا مالش مداوم ضخیم شده است.معمولا قبل از تشکیل پینه ، اشکالاتی در مکانیک پا وجود داشته است. در صورتیکه پینه دردناک باشد لازمست که عوامل زمینه ای حذف شوند و پینه توسط متخصص بیماریهای پا درمان شود. در مورد پینه های پاشنه می توان مقداری پماد کراتولتیک روی این ناحیه قرار داد وبا یک لایه پلاستیکی نازک روی آن را پوشاند. برای جلوگیری از فشار می توان از بالشتکهای نمدی با رویه چسبان استفاده کرد. گاهی لازمست قسمتهای برجسته استخوانی با جراحی خارج شود یا با استفاده از وسایل مخصوص ارتوپدی فشار از روی آنها برداشته شود.

 

ناخن فرو رفته در گوشت

در این عارضه ( اونیکوکریپتوز) ، لبه های آزاد ناخن از جلو یا طرفین به داخل پوست اطراف فرو می رود. فرو رفتن ناخن به داخل گوشت پا معمولا به علت روش غلط کوتاه کردن ناخن ، فشارهای خارجی ( کفش یا جوراب تنگ ) ، فشارهای داخلی ( توده زیر ناخن ، انگشتان تغییر شکل یافته ) ، تروما یا عفونت ایجاد می شود و ممکن است با عفونت ثانوی یا بافت گرانولاسیون همراه باشد.با کوتاه کردن ناخن به روش صحیح می توان از بروز این عارضه پیشگیری کرد. درمان فعال با تجویز آنتی بیوتیک و برطرف کردن فشار از روی بافت نرم اطراف بستر ناخن انجام می گیرد. کمپرس آب گرم به تخلیه ترشحات عفونی کمک می کند. در صورت عفونت شدید ، ممکن است کشیدن ناخن پا ضرورت یابد.

 

انگشت پای چکشی

انگشت پای چکشی ، نوعی تغییر شکل  مفصل بین بند انگشتان به صورت فلکسیون است. گاهی چندین انگشت پا در گیر می شود. این عارضه معمولا اکتسابی است. کفش یا جوراب تنگ ممکن است انگشت رویی را به طرف عقب  و سایر انگشتان فشار دهد. در نتیجه انگشتان به سمت بالا کشیده شده و مفاصل متاتارس به طرف پائین فشرده می شوند. روی نوک انگشت پا ، میخچه و زیر ناحیه متاتارس ، پینه دردناک تشکیل می شود. درمان شامل اقدامات محافظه کارانه زیر است : پوشیدن کفشها یا صندلهای جلو باز که منطبق بر شکل پا است، ورزش دادن انگشت و محافظت از مفاصل برجسته با استفاده از بالشتکهای کوچک. در صورت تثبیت ناهنجاری ، اصلاح آن به کمک جراحی ( استئوتومی ) ضرورت می یابد.

 

هالوکس والگوس

هالوکس والگوس ( که معمولا بونیون نامیده می شود) نوعی تغییر شکل است که درآن انگشت شست به طرف بیرون انحراف می یابد . این ناهنجاری معمولا با برجستگی مشخص در سطح داخلی مفصل متاتارسو_ فالانژیال همراه است. همچنین یک برجستگی استخوانی ( اگزوستوز ) در طرف داخلی سر متاتارس اول وجود دارد که معمولا روی آن یک بورس تشکیل شده است. علائم بورسیت حاد شامل : تورم ، قرمزی و حساسیت در لمس است. عوامل ارثی ، استفاده از کفشهای تنگ و باریک و پهن و طویل شدن تدریجی پاها با افزایش سن ، در تشکیل بونیون نقش دارد. اغلب به همراه  هالکوس والگوس استئوآرتریت نیز دیده می شود. نوع درمان به سن بیمار ، شدت علائم و میزان تغییر شکل بستگی دارد. در صورتی که بونیون بدون عارضه و خفیف باشد ، تنها اقدام درمانی پوشیدن کفشهای متناسب با شکل ظاهری پا است تا اینکه بر روی قسمت برجسته فشاری وارد نشود. تزریق کورتیکواستروئید به داخل مفصل ، التهاب حاد را کنترل می کند .  در غیر این صورت  برای  بهبود عملکرد و شکل  ظاهری  پا لازم است  به  کمک  جراحی ،  بونیون

( اگزوستوز) برداشته و امتداد انگشت اصلاح شود. عوارض برداشتن بونیون عبارتند از : محدودیت دامنه حرکتی ، پارستزی ، آسیب تاندونی و عود بیماری.

بعد از عمل ، بیمار درد بسیار شدیدی را در محل جراحی احساس می کند که برای تسکین آن ، دوزهای بالای داروهای مسکن مورد نیاز است. با قراردادن پا بالاتر از سطح قلب ، ادم و درد آن کاهش می یابد. وضعیت عصبی عروقی انگشتان پا باید ارزیابی شود. مدت بی حرکتی و زمان به راه افتادن بیمار به نوع جراحی بستگی دارد. بعد از عمل ، ورزشهای خم و راست کردن انگشتان پا آغاز می شود تا بیمار بتواند سریعتر راه برودو به بیمار توصیه می شود از کفشهایی که فشاری روی پا اعمال نمی کنند استفاده کند.

پا چنبری

پا چنبری به پایی گفته می شود که قوس کف آن به طور غیر طبیعی زیاد است و در قسمت قدامی آن تغییر شکل ثابتی شبیه پای اسب ایجاد شده است. کوتاه شدن طول پا و افزایش فشار وارده روی متاتارسها و قسمت خلفی پا ، باعث می شود که دراین نواحی پینه تشکیل شود. بیماری شارکوت-ماری-توث ( بیماری عصبی عضلانی محیطی که نوعی اختلال اضمحلالی خانوادگی است ) ، دیابت شیرین و سیفلیس مرحله سوم از علل شایع پاچنبری می باشند. ورزشهای توصیه شده  برای این بیماران شامل خم کردن قسمت قدامی پا به طرف بالا و در نتیجه شل شدن انگشتان پاست. برای محافظت از پا می توان از بریس استفاده کرد. در موارد شدید ، برای شکل دادن مجدد و تثبیت پا ، مفاصل پا را خشک می کنند( آرترودزیس)

 

نوروم مورتون

نوروم مورتون( نوروم کف پایی انگشتان ، نوروم فیبروم ) ، تورمی در شاخه سوم خارجی عصب کف پای       میانی است. عصب انگشت سوم که در فضای بین متاتارس سوم قراردارد ، شایعترین محل بروز نوروم مورتون است. از نظر میکروسکوپی ، تغییراتی که در شریان انگشتی ایجاد می شود باعث ایسکمی عصب می گردد.

در نتیجه درد سوزشی بسیار شدید در کف پا ایجاد می شود که معمولا با استراحت برطرف می گردد. درمان محافظه کارانه این عارضه  شامل استفاده از زیره کفش و بالشتکهای مخصوصی است که بین سر متاتارسها فاصله ایجاد میکنند و نحوه قرارگیری پا را متعادل می سازند. با تزریق موضعی هیدروکورتیزون و داروی بی حسی می توان درد را تسکین داد. در صورت عدم موفقیت با این روشها ، برداشتن نوروم به کمک جراحی ضرورت می یابد. به دنبال عمل جراحی ، درد و سایر حسهای ناحیه بلافاصله و به طور دایمی از بین می روند.

 

کف پای صاف

کف پای صاف ، اختلال شایعی است که در آن قوس طولی پا کاهش یافته است. این عارضه ممکن است نوعی از ناهنجاریهای مادرزادی باشد یا در اثر آسیبهای وارده به استخوان و رباطها ، عدم تعادل وضعیتی و عضلانی ، اضافه وزن شدید ، ضعف عضلانی ، پوشیدن کفشهای نا مناسب یا التهاب مفصلی ایجاد شود. علائم کف پای صاف عبارتند از :  احساس سوزش ، خستگی ، ادم و درد در پاها و راه رفتن نابهنجار.

ورزشهایی که باعث تقویت شدن عضلات و بهبود وضعیت ایستادن و راه رفتن بیمار می شوند، به تخفیف  علائم کمک می کنند. انواعی از اورتوزهای پا طراحی شده اند که از پاها حمایت بیشتری به عمل می آورند. موارد شدید معمولا جهت درمان به جراح ارتوپد یا متخصص بیماریهای پا ارجاع داده می شود.

 

فرآیند پرستاری بیمار تحت عمل جراحی پا

بررسی و شناخت

برای درمان بعضی از بیماریهای پا نظیر نورومها و تغییر شکلهای شدید ( انگشت چکشی ، بونیون ، پا چماقی ) انجام جراحی روی پا ضرورت می یابد . معمولا جراحی های پا به صورت سرپایی انجام می شود.

قبل از جراحی ، پرستار وضعیت عصبی عروقی پا و نیز توانایی راه رفتن و حفظ تعادل را بررسی می کند. علاوه بر آن منابع حمایتی و کمکی موجود در منزل و خصوصیات ساختمانی منزل را هنگام تدوین برنامه مراقبتی برای چند روز اول پس از جراحی مد نظر قرار می دهد. پرستار این اطلاعات را با دانش خود درباره روشهای درمانی معمول ترکیب می کند تا به تشخیصهای صحیح پرستاری دست یابد.

 

تشخیص های پرستاری

بر اساس اطلاعات به دست آمده از بررسی ها ، تشیخصهای پرستاری برای بیماری که تحت عمل جراحی پا قرار گرفته است شامل موارد زیر می باشد :

1-     خطر اختلال در خونرسانی بافتهای محیطی به علت اقدامات جراحی

2-     درد حاد در ارتباط با التهاب و تورم

3-     اختلال در تحرک جسمی در ارتباط با وسایل بی حرکت کننده پا

4-     خطر عفونت در ارتباط با اقدامات جراحی

برنامه ریزی و اهداف

اهداف مورد نظر در ارتباط با درمان این بیماران عبارتند از : خونرسانی بافتی کافی ، تسکین درد ، بهبود تحرک و فقدان عفونت.

 

اقدامات پرستاری

بهبود خونرسانی بافتی

در 24 ساعت اول بعد از جراحی ، باید وضعیت عصبی عروقی اندام هر 1 الی 2 ساعت از روی انگشتان در معرض دید بررسی شود تا از عملکرد مناسب اعصاب و خونرسانی کافی بافتها مطمئن شویم. اگر قرار است بیمار در عرض چند ساعت پس از جراحی ترخیص شود. پرستار به او و خانواده اش یابد می دهد  که چگونه تورم ووضعیت عصبی عروقی اندام را بررسی کنند ( حس ، حرکت و جریان خون اندام ). اختلال در عملکرد عصبی عروقی می تواند باعث تشدید درد بیمار شود.

 

تسکین درد

درد بیمارانی که تحت عمل جراحی پا قرار گرفته اند ناشی از التهاب و ادم اندام است. تشکیل هماتوم نیز ممکن است در ایجاد ناراحتی و درد بیمار نقش داشته باشد. برای کنترل تورم ، هنگامی که بیمار نشسته یا دراز کشیده است ، پای او رابا استفاده از چند بالش بالا می آوریم. طی 24 تا 48 ساعت اول قراردادن کیسه های یخ به طور متناوب روی محل جراحی به کنترل تورم و تسکین درد کمک می کند. با افزایش فعالیت ، بیمار ممکن است احساس کند که با آویزان کردن پای عمل شده ، به سادگی این ناراحتی برطرف می شود. از مسکنهای خوراکی برای تسکین درد استفاده کرد. پرستار نحوه صحیح استفاده از این داروها را به بیمارو خانواده اش آموزش می دهد.

 

بهبود تحرک جسمی

بعد از عمل جراحی ، پای بیمار داخل یک پانسمان حجیم ، قالب گچی سبک یا پوتین محافظتی مخصوص قراردارد. میزانهای محدودیتهای تحمل وزن روی پای عمل شده ، توسط جراح تعیین می شود. بعضی از بیماران اجازه دارند که بعد از عمل روی پاشنه راه بروند.و به تدریج وزن بیشتری را روی پایشان بیندازند. از سوییدیگر بیمارانی هستند که نباید هیچگونه فشاری را روی پای خود اعمال کنند. گاهی استفاده از وسایل کمکی مثل عصا و واکر ضرورت می یابد . نوع وسیله کمکی بر اساس شرایط عمومی بیمار ، میزان تعادل او و حد مجاز تحمیل وزن روی اندام انتخاب می شود. با آموزش و تمرین کافی بیمار قبل از ترخیص می تواند از بکار گیری صحیح وسایل کمکی توسط او مطمئن شد.پرستار در مورد مشکلات حرکتی که ممکن است بیمار هنگام استفاده از وسایل کمکی در منزل با آنها مواجه شود با او بحث می کند. با بهبود شرایط ، بیمار ضمن رعایت محدودیتهای درمانی به تدریج فعالیتهای خود را از سر می گیرد. پرستار روی رعایت دقیق برنامه درمانی تاکید می کند.

 

پیشگیری از عفونت

به دنبال هر عمل جراحی خطر آلودگی وجود دارد. علاوه بر آن پین هایی که برای نگه داشتن استخوانها در وضعیت مناسب بکار می روند. به عنوان کانونهای بالقوه عفونت مطرح هستند. به علت قرار گرفتن پا روی زمین یا نزدیکی آن و باید بیشتر مراقب بود تا پانسمان زخم کثیف و مرطوب نشود. هنگام استحمام بیمار می تواند یک کیسه پلاستیکی را روی پانسمان بکشد تا پانسمان خیس نشود. در صورت لزوم آموزشهای لازم در باره نحوه مراقبت از زخم و پین ها به بیمار داده می شود. پرستار نشانه های عفونت و نحوه اندازه گیری و کنترل دمای بدن را به بیمار یاد میدهد. ترشحات زخم ، بوی بد و افزایش درد و تورم ممکن است نشان دهنده عفونت باشند. پرستارباید در صورت مشاهده هر کدام از این علائم ، سریعا به پزشک اطلاع دهد. اگر جهت پیشگیری از عفونت برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز شده است ، پرستار باید آموزشهای لازم را درباره مصرف صحیح این داروها به بیمار بدهد.

آموزش مراقبت از خود به بیمار در منزل و جامعه

پرستار آموزشهای لازم را برای مراقبت در منزل درباره نحوه بررسی وضعیت عصبی عروقی ، درمان درد، بهبود تحرک و مراقبت از زخم به بیمار می دهد :

 

وضعیت عصبی عروقی

نشانه های دال بر اختلال خونرسانی را به بیمار یا دهید و تاکید کنید که باید آنها را به شما اطلاع دهد.

1-     تغییر حس

2-     ناتوانی در حرکت دادن انگشتان پا

3-     سردی پا در لمس

4-     تغییر رنگ پا

 

تسکین درد  

درباره روشهای مختلف تسکین درد با بیمار صحبت کنید.

1-     بالا آوردن پا تا سطح قلب

2-     استفاده از کیسه یخ در صورت تجویز

3-     مصرف داروهای ضد درد در صورت تجویز

4-     در صورت عدم تسکین درد اطلاع دهید

 

حرکت

1-     نحوه صحیح استفاده از وسایل کمکی را به بیمار یاد دهید.

2-     روی رعایت محدودیتهای تحمیل وزن تاکید کنید

3-     بیمار به پوشیدن کفشهای محافظتی مخصوص از روی پانسمان تشویق کنید.

 

مراقبت از زخم

1-     از بیمار بخواهید که پانسمان یا قالب گچی را خشک و تمیز نگه دارد.

2-     علایم عفونت زخم را به بیمار بیاموزید مثل درد ، ترشح ، تب

در مورد برنامه مصرف آنتی بیوتیک با بیمار صحبت کنید.

3-     به بیمار توضیح دهید که اولین پانسمان توسط جراح تعویض خواهد شد.

 

ارزشیابی و نتایج مورد انتظار

نتایج مورد انتظار ممکن است شامل موارد زیر باشد :

1-     خونرسانی بافتهای محیطی تدوام دارد.

 

الف ) دمای پوست و پر شدگی مجدد مویرگی طبیعی است.

ب ) حس پای بیمار طبیعی است.

ج ) عملکرد حرکتی بیمار قابل قبول است.

 

2-     درد بیمار تسکین یافته است.

الف) با بالا نگه داشتن پا ، ادم آن را کنترل می کند.

ب ) طبق تجویز پزشک ، کیسه های یخ را روی پایش می گذارد.

ج ) در صورت نیازومطابق تجویز پزشک از مسکنهای خوراکی استفاده می کند.

د ) بیمار ذکر می کند که دردش تسکین یافته و راحتی بیشتری احساس می کند.

 

 

 

3-     تحرک بیمار بهتر شده است

الف ) از وسایل کمکی به شیوه ای مناسب استفاده می کند.

ب ) طبق تجویز پزشک و به تدریج وزن خود را روی پای عمل شده می اندازد.

ج ) تواناییهای بیمار نسبت به شرایط قبل از عمل بیستر شده است

 

4-     اثری از عفونت وجود ندارد

الف ) دمای بدن و تعداد نبض بیمار در محدوده طبیعی است.

ب ) هیچگونه ترشح چرکی یا نشانه ای از التهاب وجود ندارد.

ج ) پانسمان خود راخشک و تمیز نگه می دارد.

د ) داروهای آنتی بیوتیک را جهت پیشگیری از عفونت طبق تجویز پزشک مصرف می کند.

 

+ نوشته شده در  88/04/11ساعت   توسط زهره پوربچاری  | 

 

 جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی یکی از شایع ترین اعمال جراحی پلاستیک می باشد. هر روز افراد بسياري با استفاده از عملهاي مختلف زيبايي اعتماد به نفس بيشتري پيدا كرده واز زندگي خود لذت بيشتري مي برند.اين عمل چيزي بيشتر از مهارت جراحي است و در حقيقت تلفيقي از علم و هنر است . جراح زيبايي بيني قبل از هر چيز يك پزشك است  و فاكتورهاي پزشكي و رواني كه باعث شده يك فرد سالم با ميل خودش براي انجام يك جراحي مراجعه كند رابه خوبي درك مي كند  ضمناً او مثل ميكل آنژ يك مجسمه تراش است . ميكل آنژ تكه سنگي در اختيار داشت و با چشم بصيرت اثر خود را در لابلاي آن مي ديد .وي با تراشيدن قسمتهاي زايد سنگ اثر خود را در معرض ديد ديگران قرار داد . جراح زيبايي بيني نيز با درنظرگرفتن شكل مناسب بيني براي هر صورت خاص ، با برداشتن قسمتهاي اضافي و حالت دادن به قسمتهاي باقيمانده سعي ميكند اثر هنري خود را در معرض ديد قرار دهد. بديهي است وي هيچگاه به بيني به طور منفرد نگاه نميكند بلكه بيني را دركنار ساير اجزاي صورت بيمارش مي بيند . به عبارت بهتر نمي توان با در نظر گرفتن يك بيني ايده ال به خلق يک بيني زيبا پرداخت بلكه بهترين بيني نوعي است كه با ساير اجزاء صورت هماهنگي داشته باشد. تصور و انتظارات غير واقع بينانه درمورد جراحي پلاستيك بيني زياد است. هميشه اين امكان وجود ندارد كه بافت انسان را به گونه اي تغيير داد تا آنچه بيمار دلش مي خواهد حاصل شود. هدف جراح اين است كه ظاهر بيمار را در طي اعمالي كه به دقت برنامه ريزي شده اند زيباتر كند . اينكه او چگونه به اين مهم دست مي يابد به ميزان زيادي بستگي به آموزش ، تجربه، علم و مهارت او دارد و تمامي اين فاكتورها بسيار متغير هستند. همكاري بيمار وواكنش هاي ناخواسته نيز نقش بسياراساسي در نتيجه نهايي يك عمل جراحي دارد .جراح نمي تواند نتيجه نهايي عمل را تضمين كند بلكه قادر است تضمين كند كه تمامي تلاش خود را براي حصول نتيجه بهتر بكارخواهدبرد .رینو پلاستی می تواند باعث کوچک یا بزرگ شدن بینی شده‚شکل نوک بینی و پهنای بینی را تغییر داده ‚ سوراخهای بینی را جمع تر و زاویه بین لب فوقانی و بینی شما را تغییر دهد. ممکن است یک آسیب یا ضایعه مادر زادی را اصلاح و اشکالات تنفسی را کمتر نمایدقبل از اینکه عمل جراحی زیبایی نمایید بهتر است به طور دقیق در مورد انتظارات و توقعات خود فکر نموده و آن را با جراح خود در میان بگذارید.بهترین افراد برای جراحی بینی کسانی هستند که دوست دارند ظاهر زیباتری پیدا نمایند نه اینکه در آرزوی بدست آوردن ظاهری باشند که خود تجسم کرده اند.اگر از نظر جسمی سالم و از نظر روحی ثابت قدم و در انتظارات خود منطقی هستید کاندیدای خوبی برای جراحی زیبایی هستید.

هر متقاضي جراحي پلاستيك بيني بايد از حقايق زيرآگاه باشد

1 -  هدف هرعمل زيبايي بهبودبخشيدن به وضع ظاهري است نه رسيدن به زيبايي كامل و مطلق .

2 – هر فردي كه متقاضي اين عمل است ممكن است به دلايل مختلفي ازجمله نوع پوست كانديد خوبي براي جراحي نباشد لذا جراحي براي هرفرد متقاضي توصيه نميشود .به طور مثال در بيني هاي گوشتي دست جراح در جمع کردن نوک بيني خيلي باز نيست .بيني گوشتي به دماغي گفته ميشود که پوست آن ضخيم و غضرو فهاي نوک بيني ضغيف است . غدد چربي پوست اين بيني ها معمولا زياد است و نفود اين غدد در لابلاي پوست باعث ضخيم شدن پوست شده است . جراح  در طي عمل زيبائي بيني نميتواند جنس پوست را تغيير دهد  و عمده کارهائي که  وي انجام ميدهد بر روي غضروف و استخوان بيني است . لذا نوک بيني کساني که بيني آنها گوشتي است بعد از عمل خيلي جمع نميشود و ممکن است بعد از عمل ، فرد عمل شده از جمع  نشدن نوک بيني  اش ناراضي باشد. پزشک ،ضمن بررسي کليه جوانب ،در صورت لزوم در مورد وضعيت پوست فرد نيز به وي توضيح خواهد داد.لازم به ذکر است که اکثر افرادي که نوک بيني خيلي بزرگي دارند فکر ميکنند بيني آنها گوشتي است در صورتيکه بزرگ بودن نوک بيني بدليل ضخامت پوست باشد با محدوديت هاي فوق الذکر مواجه می شود.اما اگر بزرگي نوک بيني بدليل بزرگ بودن غضروفهاي نوک بيني باشد ،اين بيني گوشتي نيست و براي عمل کردن مشکلي ندارد .

3 -  در بچه ها محدوديت هاي مشخصي وجود دارد كه مانع از جراحي پلاستيك بيني قبل از بلوغ كامل مي شود . اغلب دختران درپايان 16سالگي و پسرها در پايان 18 سالگي به بلوغ كامل رسيده اند و ميتوانند تحت عمل رينوپلاستي قرار گيرند . اصلاح عيوب بيني دراين سن باعث ميشود اعتمادبه نفس نوجوان در يك زمان طلايي از زندگي وي بيشتر شود و نبايد فراموش كنيم كه در اين زمان است كه نوجوان نه تنها خودش را مي شناسد بلكه احتمالاً آينده اش را پايه ريزي خواهدكرد . از طرف ديگر امروزه  تعداد قابل توجهي از متقاضيان رينوپلاستي افراد بالاي 40 سال هستند . بسياري از آنها اظهار مي كنند كه در زندگيشان از شكل بيني خودشان رضايت نداشته اند و در نهايت براي رينوپلاستي مراجعه كرده اند . چنانچه وضعيت عمومي وسلامتي فرد خوب باشد هيچ وقت براي انجام عمل رينوپلاستي به منظور دستيابي به بيني زيباتر دير نيست . دراين موارد معمولا رينوپلاستي همراه با ساير اعمال زيبايي صورت مثل كشيدن پوست صورت و … .. به طور همزمان انجام مي گيرد .

4 – چنانچه بيمار مبتلا به انحراف بيني نيز باشد بايد همزمان با جراحي پلاستيك و يا قبل از آن  ، انحراف تيغه بيني وي اصلاح شود: ميدانيم كه دو حفره بيني توسط تيغه  بيني ازيكديگر جدا ميشوند . ايده آل اين است كه اين تيغه در خط  وسط  باشد ولي عملا تيغه بيني اكثر افراد درخط وسط نيست و اصطلاحاً مبتلا به انحراف تيغه بيني هستند . چنانچه اين انحراف كم باشد و باعث انسداد راه هوايي و عوارض ناشي از آن نشده باشد احتياج به عمل جراحي ندارد ولي در مواردي كه مسئله ساز شده باشد بايد با عمل جراحي اصلاح شود . بايد توجه كنيم در كساني كه كانديد عمل جراحي پلاستيك بيني هستند و مبتلا به انحراف تيغه بيني ( هر چند مختصر ) نيز مي باشند حتما بايد اين انحراف اصلاح شود چرا كه بعد از عمل رينوپلاستي معمولا سوراخها يا حفرات بيني كوچك مي شوند لذا انحراف مختصر تيغه  بيني كه قبل از عمل رينوپلاستي مشكلي را ايجاد نكرده است ميتواند بعد از عمل رينوپلاستي باعث انسداد راه هوايي شود . پس براي اجتناب از انسداد بعدي بيني، چنانچه انحراف تيغه بيني نيز وجود داشته باشد حتما بايد هنگام رينوپلاستي اصلاح گردد .

5 - اگر چنانچه به هر دليلي انسداد بيني داشته باشيم مثل بزرگي شاخك هاي داخل بيني و يا پوليپ بيني بايد به طور همزمان با جراحي پلاستيك بيني عوامل انسداد بيني را نيز برطرف كرد .

6 - ليزر در بسياري از اعمال جراحي کاربرد مهمي دارد اما در عمل زيبائي بيني کاربردي ندارد و فقط براي برش اوليه به جاي تيغ جراحي ميتوان از برش ليزري استفاده کرد اما برش ليزري هيچ ارجحيتي از نظر درد بعد از عمل يا نتيجه  بعد از عمل و يا جاي بخيه و ... بر تيغ جراحي ندارد.

7-- عمل جراحي بيني باعث بهبود و يا تشديد علائم حساسيت بيني نميشود . مبتلايان به آلرژي بيني هم ميتوانند تحت عمل جراحي قرار گيرند اما لازم است اين افراد از قبل از عمل تا مدتي بعد از عمل  تحت درمان با داروهاي ضد حساسيت قرار گيرند .

 8- جراحي بيني روي ديد و حالت چشم اثري ندارد اما از آنجائيکه تا مدتي بعد از عمل نميتوانيد از عينک استفاده کنيد ،اگر تصميم داريد عمل ليزيک  چشم هم انجام دهيد بهتر است ابتدا عمل ليزيک چشم را انجام دهيد .با اين وجود توصيه ميکنم در اين مورد با چشم پزشک خودتان نيز مشورت کنيد.

9 - وجود پلاکهاي ارتودنسي مانعي براي عمل بيني نيست و مشکلي ايجاد نخواهد کرد.

10 - با توجه به اينکه امروزه در مراکز جراحي خصوصي کمتر از هالوتان و ساير گازهاي بيهوشي دهنده استنشاقي استفاده ميشود و داروهاي جديد بيهوشي اثرات کبدي يا ندارند و يا اگر هم داشته باشند اين تاثير اندک است ، لذا چنانچه در گذشته نزديکي بيهوشي داشته ايد ، ضرورتي ندارد  که از بيهوشي قبلي شما زمان زيادي گذشته باشد.

عمل جراحی رینوپلاستی

براي انجام  عمل زيبائي بيني دو تکنيک يا روش به نامهاي روش باز و روش بسته وجود دارد . بعضي از جراحان روش بسته را و بعضي ديگر روش باز را ترجيح ميدهند اما به طور کلي طرفداران عمل باز در حال افزايش هستند . استفاده کردن يک جراح از يک روش باز يا بسته ، امتياز و يا اشکالي را متوجه وي نميکند  بلکه  مهم اين است که نتيجه نهائي مطلوب باشد. مواردي وجود دارد که  غالب پزشکان  روش باز را  ترجيح ميدهند  که در اين رابطه  ميتوان از موارد زير نام برد :

 

1- عمل جراحي مجدد

2-عمل بر روي بيني اي  که  در اثر تصادف قبلي دفرمه شده باشد

3-عمل زيبائي وقتي  که با انحراف بيني شديدي همراه باشد که شکل ظاهري را هم کاملا کج کرده باشد .

تنها تفاوت روش باز با روش بسته در اين است که در  روش باز علاوه بر خط برشي که در روش بسته بکار ميرود  ، برش  کوچکي نيز روي پوست کلوملا داده ميشود . کلوملا همان قسمت مياني  بين دو سوراخ بيني است که بطور معمول پائين تر از پره هاي بيني قرار ميگيرد. اين برش اين امکان را فراهم ميکند که بتوان پوست بيني را بلند کرد و تمامي ساختمانهاي اصلي بيني که شامل قسمت استخواني ، قسمت غضروفي و بافت نرم است را دقيقا مشاهده کرد و عمل جراحي را زير ديد مستقيم انجام داد . محل  جوش خوردن بخيه هاي اين برش  باقي نميماند و جاي نگراني ندارد. نکته اي که لازم به ياددآوري است اينکه برش خوردن يا برش نخوردن گوشه هاي بيني يا اصطلاحا پره هاي بيني ارتباطي به روش باز يا بسته ندارد بلکه به اندازه سوراخ هاي بيني و پره هاي بيني بستگي دارد يعني اينکه اگر سوراخهاي بيني بزرگ باشند و لازم باشد که کوچک تر و جمع تر شوند هيچ راهي به جز برش خوردن کناره هاي ( پره هاي )  بيني نيست  حتي اگر جراحي به طريقه بسته باشد.


مزاياي روش بسته :
1- زمان عمل در اين روش حدود يک ربع کمتر از روش باز است.
2- روي پوست کلوملا  برشي وجود ندارد .
3- در اين روش ورم نوک بيني کمتر ازروش باز است لذا ورم زودتر برطرف ميشود.

مزاياي روش باز:

1-جراحي زير ديد مستقيم انجام ميشود لذا احتمال غير قرينگي کمتر ميشود.
2- قدرت مانور جراح و فضا براي کار کردن وي بيشتر است.
 

در طي عمل رينوپلاستي اشکالات مختلف بيني را مي توان برطرف کرد که براي مثال به موارد زير مي توان اشاره کرد:

 • بزرگ بودن اندازه بيني
 • قوزدار بودن بيني
 • افتادگي نوك بيني يا كم بودن زاويه بيني ولب
 • پهن بودن بيني
 • بزرگ بودن سوراخ هاي بيني
 • جعبه اي شكل بودن نوك بيني
 • زياد بودن فاصله نوك بيني تا صورت
 • دررفتگي تيغه بيني وغيرقرينه بودن بيني
 • دو شاخه بودن نوك بيني
 • دماغ زين اسبي متعاقب ضربه هاي قبلي و يا عمل جراحي انحراف تيغه بيني
 • دفورميتي هاي بعدازعمل جراحي .

 

در سالهاي اخير توليد نرم افزارهاي مختلف كامپيوتري زندگي را دچار تحول چشمگيري كرده است . خوشبختانه علم پزشكي نيز در زمينه هاي مختلف از اين پيشرفت بهره فراواني برده است . طراحي كامپيوتري بيني كه قبل از عمل صورت ميگيرد نمونه گويايي از اين امر است . اين طراحي براي بيماران اين فرصت را فراهم مي كند تا تصويري واقع بينانه از بيني بعد از عمل خود داشته باشندو از طرف ديگر اين امكان را در اختيار پزشك قرار مي دهد تا به خواسته هاي بيمار آشناتر شده و در مورد امكان رسيدن ويا نرسيدن به آن خواسته ها با وي گفتگو نمايد . سئوالي كه براي بسياري مطرح است اينكه اين طراحي كامپيوتري چقدر به واقعيت نزديك است به عبارت ساده تر اينكه نتيجه عمل آيا مشابه طراحي خواهد بود ؟ براي پاسخ به اين سئوال چند فاكتور را بايد مد نظر قرار داد :

اول)   قبل از طراحي بايد بيني بیمار ( بويژه داخل بيني ) توسط پزشك معاينه شود .

دوم ) اگر طراحي توسط پزشك انجام شود شباهت طراحي با نتيجه بعد از عمل بيشتر خواهد بود چرا كه پزشك فقط بعنوان يك گرافيست كه قرار است از عكسي كه به او ارائه شده است با كمك نرم افزار تصوير بهتري بسازد نيست بلكه وي در حين طراحي محدوديت هاي حين عمل را نيز لحاظ خواهد كرد .

سوم)  هر چه نرم افزار مورد استفاده قابليت بيشتري داشته باشد امكان طراحي واقع بينانه تر افزايش پيدا مي كند . اميدواريم روزي نرم افزاري توليد شود كه قادر باشد تصويري سه بعدي از بيني و صورت ارائه نمايد ولي نرم افزارهاي مورد استفاده كنوني بر روي عكس كه تصويري دو بعدي است قابليت اجرا دارند . لذا در صورتيکه بيمار مايل باشد قبل از عمل طراحي بيني خودش را ببيند ، به هنگام مشاوره اوليه با دوربين ديجيتال از  نيم رخ وي عکس  گرفته ميشود و  عيوب آن عکس  با كامپيوتر اصلاح مي شود .

چهارم)  حتي با وجود فراهم بودن شرايط فوق باز هم نمي توان گفت كه بيني بعد از عمل عينا مشابه طراحي خواهد بود ولي با اطمينان مي توان گفت كه شباهت آنها بسيار زياد خواهد بود.

مراحل اقدام عملي براي رينوپلاستي   

در ملاقات اوليه، بيني بیماراز نظر ظاهري و وضعيت تيغه  بيني ، شاخك هاي داخل بيني و….. مورد معاينه قرار خواهد گرفت.در صورت تمايل بیمار از بینی  با دوربين ديجيتالي عكس گرفته خواهد شد و با استفاده از كامپيوتر طراحي بيني بعد از عمل را مشاهده خواهد کرد. در پايان براي بیمار عكس  درخواست مي شود كه بیمار بايد آنرا از طريق عكاسي هاي بيرون تهيه نماييد . در صورت لزوم براي بیمار آزمايش خون نيز درخواست خواهد شد. برای عمل رینوپلاستی آمادگی خاصی لازم نیست. شب قبل ار عمل NPO   میگردد . زمان عمل حدود يكساعت و نيم خواهد بود كه از يك ربع قبل از عمل تا يك ساعت بعد از عمل در ریکاوری بطور مستقيم ازبیمار مراقبت ميشود. پس حدوداً از وقتي كه وارد اطاق عمل مي شويدتا وقتي كه مجدداَ به بخش برميگردد عمل حدود دو ساعت و نيم به طول مي انجامد .

در مورد نوع بيهوشي حتي الامکان نظر بیمار لحاظ خواهد شد . بيهوشي كامل و نيمه بيهوشي هركدام مزاياو معايب مربوط به خود را داراست. بيهوشي كامل را  بر نيمه بيهوشي ارجحیت دارد.بدلیل اینکه  در بيهوشي كامل امكان كنترل فشار خون بيمار بيشتر است ،بيمار راحتتر است ، متخصص بيهوشي بهتر و راحتتر ميتواند از بيمار مراقبت كند و در حين عمل ترشحات وارد حلق و ريه بيمار نميشود و لذا جراح نيز راحتتر است و نهايتا اينكه سرفه بعد از عمل در بيهوشي كامل كمتر است . البته در موارد معدودي نيمه بيهوشي(بی حسي موضعي)  بر بيهوشي عمومي ارجح است مثلا در بيماراني كه مشكلات زمينه اي مثل ناراحتي هاي قلبي عروقي و يا اختلالاتي دارندكه بيهوشي كامل براي آنان به صلاح نيست ويا در بيمارانيكه نگران بي هوشي كامل هستند ميتوان عمل زيبائي بيني راتحت لوکال انجام دادكه در اين روش نيز متخصص بيهوشي از ابتداي عمل تا انتهاي آن از بيمار مراقبت ميكند و بادادن داروهاي ضددرد،آرامبخش وخواب آورامكان يك عمل كاملا بدون دردرا فراهم مينمايد. .
 حدود شش ساعت بعد از برگشتن به بخش از مركز جراحي مرخص مي شود . البته چنانچه خود بیمار مايل باشد ميتواند تا صبح روز بعد از عمل ، مركز جراحي را ترك نماید. اين امر هزينه اضافي برايبیمار در بر نخواهد داشت .

آماده شدن برای جراحی

 
پزشک اطلاعات اختصاصی را برای چگونه آماده شدن در جراحی بینی در اختیار می گذارد که شامل راهنمایی هایی برای خوردن و نوشیدن ‚ سیگار کشیدن‚ مصرف و یا عدم مصرف داروها و ویتامینهای اساسی و شستن صورت می باشد.دقت در انجام این کارها جراحی بیمار را در مسیر بهتری قرار می دهد.

در چه محلی جراحی را انجام دهید


جراحی بینی می تواند در
مطب و یا در کلینیکهای کوچک جراحی (سرپایی) یا در بیمارستان به آسانی صورت گیرد.معمولا برای راحتی و ارزانی کار به صورت سرپایی  صورت می گیرد

بعد از جراحی

بعد از عمل جراحی
بخصوص در 24 ساعت اول صورت بیمار متورم بوده و یک سردرد مبهم را احساس می کند . با تجویز مسکن توسط پزشک معمولا این ناراحتیها بر طرف می شود.در موقع استراحت در چند روز اول باید سر نسبت به تنه بالا تر قرار گیرد.تورم و کبودی اطراف چشم در روز اول زیادتر شده و در روزهای دوم و گاهی سوم به حداکثر می رسد.استفاده از کمپرس سرد تورم را کم کرده و احساس بهتری را برای بیمار فراهم می کند .اکثر تورم و کبودی در مدت دو هفته یا بیشتر برطرف می شود . (بعضی از تورم های کوچک ممکن است برای چندین ماه باقی بمانند که زیاد قابل توجه نیست). خونریزی نقطه ای و ناچیزی در چند روز اول بعد از عمل به طور شایع وجود داشته و گاهی برای چند هفته بیمار احساس ناراحتی خفیفی خواهد کرد. ممکن است جراح از بیمار بخواهد که در هفته های اول که زخم در حال ترمیم است از فین کردن پرهیز نمایید. تامپون داخل بینی در عرض چند روز خارج گردیده و ناراحتی بیمار کمتر خواهد شد . در عرض یک یا دو هفته تمام پانسمان ها ‚ آتل و بقیه خارج می گردند.

 

مراقبت های پس از جراحی پلاستیک بینی

 

مطالبی را که در مورد نکات مهم در مراقبت های پس از جراحی پلاستیک بینی گفته شده ، به تمام بیمارانی که تحت عمل جراحی پلاستیک بینی قرار می گیرند کمک می کند تا پاسخ بسیاری از سوالات خود را دریابند

1_در طی دوران پس از جراحی روند ترمیم زخمها و التیام بافت ها باید در مسیر مناسب خود قرار گیرد. بنابراین حصول به نتایج مطلوب در جراحی پلاستیک بینی بدون انجام مراقبت های دقیق از جانب پزشک و بیمار امکان پذیر نیست.

2_در ساعت های ابتدایی پس از جراحی، خونریزی جزئی به صورت نشت خون از کنار پانسمان بینی امری طبیعی است و جای نگرانی ندارد. در این مواقع می توان به کمک دستمال کاغذی مرطوب صورت بیمار را تمیز نمود.

3_گاهی در ساعات اولیه پس از به هوش آمدن بیمار احساس گلودرد می کند که ممکن است بخاطر اثر لوله بیهوشی باشد.

4_در بعضی از بیماران به علت وسعت زیاد اقدامات جراحی در قسمت استخوانی بینی، ممکن است کبودی دور چشم بیشتر نمایان شود. حتی گاهی اوقات قسمتی از سفیدی چشم دچار خونمردگی می شود. هیچکدام از موارد مذکور اهمیتی در نتیجه نهایی عمل جراحی نداشته و موقت هستند. گاهی از مواقع تورم ظرف روز اول و دوم افزوده شده و به قله خود در روز سوم می رسد که نباید باعث نگرانی شود.

5_در 24 ساعت اول پس از عمل بهتر است در جهت کاهش تورم دور چشم از کیسه یخ بر روی چشم ها استفاده شود. ساده ترین راه این است که دو عدد دستکش از جنس لاتکس با سه تا چهار قطعه مکعبی یخ در هر کدام پرشود و سپس دو دستکش به یکدیگر گره زده شده و بر روی چشم های بیمار قرار گیرد. در صورت آب شدن کامل یخ ها، لازم است این کار تکرار شود.

6_در مواردی که پس از عمل جراحی، در داخل بینی بیمار پانسمان قرار داده شده باشد، این پانسمان ها در روز اول تا سوم پس از عمل توسط جراح خارج می شوند.

7_در انتهای عمل جراحی بر روی بینی بیمار قالبی از جنس پلیمر سبک (به جای گچ که سابقا استفاده می شد) گذاشته می شود. این قالب بین روز چهارم تا هفتم توسط جراح از روی بینی برداشته می شود. در طی این مدت لازم است از وارد شدن هر ضربه و نیز از دست زدن به آن اجتناب شود. در همان روز برداشتن قالب بیمار می تواند قبل از مراجعه به مطب به طور کامل به حمام برود و سر و صورت خود را بشوید. در این حالت چسب ها شل می شود و برداشتن قالب را تسهیل می کند.

8_معمولا هیچ برش و یا بخیه ای بر روی پوست بینی وجود ندارد. در تعدادی از بیماران که بخیه دارند، بین روز چهارم تا هفتم توسط جراح بخیه بینی برداشته می شود.  

9_پس از برداشتن قالب، با استفاده از چسب های ضدحساسیت بر روی بینی، سعی می شود تا ثبات بیشتری برای بینی در روند ترمیمی تامین گردد. مدت زمان استفاده از این چسب ها در بیماران مختلف متفاوت است.

10_در مواردی که توام با جراحی پلاستیک بینی، جراحی انحراف تیغه بینی نیز انجام شده باشد، در بسیاری از این موارد ورقه هایی از جنس سیلیکون به طور موقت در دو طرف تیغه بینی قرار داده می شود تا از چسبندگی و عود انحراف جلوگیری شود. این ورقه ها معمولا بین هفته اول تا سوم توسط جراح از داخل بینی بیرون آورده می شوند.

11_در طی این چند هفته پس از عمل به علت جمع شدن و خشک شدن ترشحات در داخل بینی ممکن است تنفس مشکل شود. برای رفع این مساله بیمار می تواند روزانه در چند نوبت محلول سرم نمکی نرمال را با استفاده از یک سرنگ 20 سی سی بدون سوزن در حالی که در دستشویی ایستاده است، در بینی خود بریزد، به طوری که بدون خیس شدن چسب ها، مقداری از ترشحات بینی شستشو داده شود و خارج گردد. تا دو هفته پس از عمل سعی شود از تخلیه ترشحات بینی با فشار خودداری شود.

12_در بعضی از بیماران در هفته های اول پس از عمل ممکن است لب بالا مقداری بیحس باشد. این حالت ظرف چند هفته از بین می رود.

13_در افراد شاغل معمولا یک هفته مرخصی برای انجام این عمل و دوران پس از آن کافی است. این زمان بسته به وضعیت و تمایل بیمار قابل تمدید است. رفتن به مسافرت نیز بعد از 5 تا 7 روز بعد از عمل بلامانع است.

14_در هفته های اول پس از عمل لازم است از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری شود. اشعه آفتاب موجب افزلیش ورم بینی می شود. همچنین لازم است از قرار گرفتن در معرض وسایل حرارت زا مانند اجاق گاز خودداری شود.

15_در طی روزهای اول پس از عمل از هر گونه ضربه به بینی باید پرهیز شود. به عنوان مثال در هنگام خواب باید طاق باز خوابید و در هنگام پوشیدن و درآوردن لباس از لباس های دگمه دار یا زیپ دار استفاده کرد تا ضربه ای به بینی وارد نشود.

16_در هنگام خوابیدن سعی شود نیم تنه بالاتر از پاها قرار گیرد تا ورم کمتری در ناحیه صورت ایجاد شود. می توان در منزل با گذاشتن بالش هایی در زیر تشک، شیب حدود 30 درجه را ایجاد کرد. نشستن یا ایستاده بودن در روز اول نه تنها مانعی ندارد بلکه بهتر از این است که بیمار درازکش باشد چرا که این حالت عمودی به کاهش ورم کمک می کند.

17_در هفته های اول پس از عمل لازم است از فعالیت های بدنی شدید و ورزش های سنگین اجتناب شود، بویژه ورزش هایی که موجب برافروخته شدن صورت می شوند. از ورزش های رزمی و یا ورزش هایی که با احتمال ضربات توپ به بینی همراهند مدت زمان بیشتری باید اجتناب شود.

18_هیچ محدودیت غذایی وجود ندارد بجز آن که از خوردن غذاهایی که به جویدن طولانی نیاز دارند، مانند استیک، کباب برگ، ساندویچ و امثال آنها در هفته های اول باید پرهیز شود. در طی روزهای اول پس از جراحی بهتر است گوشت و مواد مغذی دیگر ابتدا در مخلوط کن نرم شود تا جویدن کمتری لازم باشد. همچنین از خوردن چای و قهوه داغ در این روزها اجتناب شود. نوشیدن مایعات کافی مانند آب میوه و سوپ در رفع خشکی دهان کمک می کند.

19_در هفته اول پس از عمل سعی شود عطسه با داهان باز انجام شود و از حرکات شدید صورت در هنگام خنده و و نیز ازگریه اجتناب شود.

20_می توان با استفاده از مسواک نرم دندان ها را مسواک رد به شرطی که از دستکاری لب بالا اجتناب شود.

21_شستن صورت یا حمام کردن به شرطی که پانسمان روی بینی خیس نشود بلامانع است.

22_به مدت یک ماه پس از عمل از شنا کردن، آفتاب گرفتن و سونا خودداری شود. شیرجه به مدت دو ماه  و اسکی روی آب به مدت سه ماه باید کنارگذاشته شود.

23_از گذاشتن عینک طبی یا آفتابی به مدت یکماه خودداری شود. در صورتی که با استفاده از چسب ضد حساسیت عینک به پیشانی متصل شود، از همان روز اول می توان از عینک استفاده نمود.

24_استفاده از لنزهای تماسی چشم  روز بعد از عمل بلامانع است.

25_استفاده از مواد آرایشی بلامانع است.

26_بخاطر اثر چسب های بینی بعضی از بیماران ممکن است تصور نمایند که بینی ایشان بیش از حد بالا برده شده است، اما پس از برداشتن چسب ها نوک بینی به تدریج در وضعیت طبیعی خود قرار می گیرد.

27_حدود 70 درصد ورم در دو هفته اول پس از عمل می خوابد. 15 درصد ظرف دو ماه، 10 درصد ظرف یک سال و باقی ورم به تدریج ظرف دو سال فروکش می کند.معمولا نوک بینی آخرین جایی است که ورم آن می خوابد.

28_اکثر بیماران درد مهمی پس از عمل ندارند. گاهی به علت پانسمان داخل بینی احساس سنگینی و درد خفیف در ناحیه صورت و پیشانی وجود دارد و با مسکن های ساده مانند استامینوفن قابل رفع است. از خوردن مسکن هایی مانند آسپیرین یا بروفن، قبل و بعد از عمل باید خودداری شود زیرا با کاهش انعقادپذیری خون، تمایل به خونریزی را افزایش می دهند.

29_به علت چسب هایی که پس از عمل برروی بینی زده می شود، ممکن است در ماه های اول پس از عمل پوست بینی چرب تر باشد و نیز در افراد مستعد جوش های صورت بیشتر شود که در این موارد توسط پزشک داروهای مناسب تجویز می شود.

30_در روزهای اول پس از عمل گاهی حالت افسردگی برای بیمار ایجاد می شود . استرس پیش از عمل، تورم صورت و چشم ها، شکل جدید بینی و تغییراتی که برای اولین بار توسط بیمار مشاهده می شود و ممکن است برای او غیر منتظره باشد از عوامل موثر در این نگرانی زودگذر هستند. گاهی همراهان بیمار با اظهار نظرهای پی در پی که مبتنی بر دید هندسی و درشت نمایی تلسکوپیک است، دید لوله تفنگی با زاویه ای بسیار باریک را در نگاه به بینی به بیمار القا می کنند و موجب تشدید وسواس و نگرانی بیمار می شوند.

31_پس از هفته های اول در تعدادی از بیماران ممکن است نوک بینی ورم زیادی داشته باشد. به خصوص در بینی های گوشتی مدت زمان بیشتری طول می کشد تا ورم بینی فروکش نماید و در طی این مدت موقتا بینی بزرگ جلوه می کند به طوری که حتی برخی از اطرافیان که تصویر چهره قبلی بیمار را دست خود ندارند تصور می نمایند که بینی حتی بزرگتر هم شده است. بدیهی است که اگر بینی گوشتی با وجود ورم زیاد کوچک باشد، پس از فروکش کردن ورم یک بینی غیرطبیعی خواهد شد.

32_دست كم دو سال براي اظهار نظر نهايي در مورد نتيجه عمل بايد صبر كرد. بسياري از بيماران چند هفته پس از عمل درحاليكه هنوز ورم بيني بطور كامل فروكش نكرده است با نگاهي موشكافانه درجلوي آينه ساعتها به نظاره بيني خود مي نشينند. اين نگاه موشكافانه كه تنها به بيني معطوف بوده و به ساير اعضا صورت توجهي ندارد، موجب مي شود كه از يك سو بسياري از عدم تقارنهاي طبيعي، به صورت عیب جلوه كند واز سويي ديگر زيبايي وتناسب ايجاد شده بيني با ديگر اجزاي صورت، تحت الشعاع نگاه محدود به بيني قرارگيرد.

33_اصراری بر کوچک شدن بیش از حد بینی در جراحی پلاستیک بینی نداشته باشید. در این مورد مرزهای وجود دارد که فراتر از آنها عوارض قرار دارند. نکات زیر مطلب را بهتر روشن می کند:

الف_ زیبایی لزوما به معنای کوچکی نیست بلکه زیبایی بینی درگرو تناسب قسمت های مختلف بینی با هم و نیز تناسب کل بینی با قسمت های مختلف چهره است. هدف جراحی زیبایی بینی زیباتر به نظر رسیدن چهره است نه صرفا کوچک کردن بینی. چه بسیار بینی هایی که با وجود اندازه های بسیار کوچک نه تنها بر زیبایی چهره نیفزوده اند بلکه تناسب قبلی را هم از بین برده اند.

ب_ نوع بافت های بینی فاکتور محدود کننده ای در جراحی بینی است. بینی های با پوست ضخیم و بافت غضروفی ناچیز بارزترین نمونه تاثیر بافت بینی بر نتیجه عمل است. این بینی ها تمایل دارند در مقابل تلاش جراح برای زیبایی مقاومت کنند و با ضخامت پوست ظرافت های بینی را کم کنند.  این هنر، دانش و تجربه جراح است که باید در چنین تنگناهایی بر محدودیت های بافتی فائق آید.

ج_ کوچک شدن بینی تا حدی مطلوب است که عملکرد تنفسی بینی به مخاطره نیفتد. کاهش بیش از حد اندازه سوراخ های بینی وبرداشته شدن بیش از اندازه بافت های استخوانی، غضروفی و پوست، ممکن است سلامت فرد را بخاطر از دست دادن مسیر تنفسی بینی با مشکلات جدی مواجه سازد. جراح بینی با ارزیابی دقیق وضعیت داخل بینی پیش از جراحی، با پیش بینی بسیاری از احتمالات، می تواند ریسک عوارض تنفسی را به حداقل برساند.

 

+ نوشته شده در  88/04/05ساعت   توسط زهره پوربچاری  |